Nemrégiben számoltunk be arról, hogy a munkaalapú társadalom Angliában is épül, európai teabirtokok jöttek létre és virágoznak immár 12 éve, de most itt az újabb példa. A szelíd, évszázada még túlnyomórészt elmaradott ír agrártársadalom a kompjúteres fejlődés évtizedei és az azt követő ingatlanválság után az angolhoz hasonló kezdeményezéssel él. Vissza a farmokra, termelj ír árut, neveld fel magadnak, amit fogyasztasz. Legalábbis így tűnik. A belfasti székhelyű Suki Tea minden rendes, nagy forgalmat bonyolító európai tekereskedőhöz hasonlóan már birtokol termelési opciókat Darjeelingben és Assamban, most ez a cég is hozzáfog az európai teaültetvények kiépítéséhez és hasznosításához. A reménybeli teabirtok helyéül Portaferry és Strangford Lough viszonylag kiegyenlített, fagymentes vidékét álmodták meg. |
Suki |
A cég a közelmúltban 2,000 teapalántát rendelt egy tanzániai termelőtől és reméli, hogy 5 éven belü termőképes birtokot hoz létre. A céget 2005-ben alapította mostani igazgatója Oscar Woolley és Anne Rooney, fiatalos, fészbukos, könnyen emészthető, igazi globális, farmeres, de némi gyarmati romantikát sem nélkülöző dizájnnal.
A Suki Nagy-Britanniában, Írországban, Európa más országaiban, Afrikában és Japánban értékesíti teáit. Ezeket a kezdeményezéseket minden lelkesedés mellett összességében érdekes színfoltként lehet értékelni. Hamarosan teaültetvények szabdalják a birkalegelőket és ír csészébe ír tea kerül, ír keblek büszke dagadására. De 2000 tea pár száz kilónyi tea termelését teszi lehetővé, ami a masszív, írek által vedelt fekete tea szegmensben nagyon kis mennyiség. "Boutique sales". Jól áll majd viszont a cég logóján, mint virág a gomblyukban: Made in Ireland. Ezzel együtt mi innen a reménytelen kontinentális Keletre csúszó Európából csak reménykedhetünk, hogy az ír teatermelés lábra áll.
|