Lapát bombilla yerba-matea-teához
A lapát bombillát Argentínában almendrának (mandula) is nevezik, de ott kissé hajlítottabb és nem ilyen széles.
A lapát bombilla a paraguayi-uruguayi-brazil mate-chimarrao szentháromság csodafegyvere, mondhatni Sztálin orgonája, amit akkor vetünk be, amikor a nagyon arpószeműre őrölt matékat próbáljuk a szokásos eszközökkel sikertelenül elfogyasztani. Ezek a maték a normál gyalogos bombillákat egy pillanat alatt eltömítik, ami abban mutatkozik meg, hogy a matéző(zó) vörösre váltó fejjel szívja a bombillát mindenféle kimutatható eredmény nélkül.
Ekkkor két módszerhez folyamodhatunk. Egyrészt a mate tökben az Itaipú-gát mintájára féloldalasan, gondosan kimunkált félkörívben gátat építünk a matéból és a vizet ezentúl nem a matéra, hanem a mate mellé öntjük. Ekkor már megpróbálhatjuk a normál bombilla használatát, de gyakran előfordul, hogy még ekkor is alulmaradunk a drága nedűért folytatott küzdelemben. Ekkor vethetjük be a képen látható lapos, lapátszerű bombillát, ami az évszázadok alatt felhalmozott mate eltömődési emlékezetnek köszönhetően fejlődött ki. Ezt a bombillát búvárkacsaszerűen alámerítve, de még inkább pelikánmódszerrel a szűrendő mate tó felszínére szorítva használjuk.
A kulturális-etnikai csatározások elkerülése érdekében szeretnénk hangsúlyozni, hogy ez a hasas, domború, de mégis lapos bombilla (amit a paraguayi stílusú mate tökéletes kiszolgálója, az igazi chimarrao stílusú matézáshoz inkább a még laposabb búvárszivattyú jellegű bombillákat használják. (juk).
Itt szeretném bejelenteni, hogy tea-nyelvújítóként javasoljuk a bombillát szép, dimbes-dombos hazánkban szűrettyűnek, vagy szűrőszálnak nevezni.