宜興紫砂平梨型壷
Yixing Zisha Ping Li Xing Hu
Pontosabban félkörte formájú, a klasszikus formában kicsit karcsúbb a csőre, lásd az utolsó képeket.
Jiangsu Yixing Dingshan Huanglongshanban bányászott agyagból.
Kicsi, de elég
Emlékszem valamelyik vevőnk visszautasította a neki küldött tea mintákat, mondván, hogyha nem adok pontos instrukciót hozzájuk, akkor nem fogja tönkretenni a hosszú évek óta bejáratott kannákat. Egy a sheng egy a shu, egy az érlelt shengekhez, megint másik a friss fehér és az érlelt fehér teákhoz és így tovább, nem sorolom fel a többi nyolc kategóriát. Kétségtelenül impozáns lehet, ahogy a tucatnyi kanna ott sorakozik ahogy nagyanyám mondta a sublóton. Én úgy vagyok ezzel, hogy időnként beavatok és felfedezek egy-egy kannát, együtt élünk egy ideig, aztán újra elválnak útjaink. Nem is keresem már a művészi kannákat, inkább funkcionálisan közelítek hozzájuk.
A yixing kannáknak nincs elfogadott normál mérete, de ha valamiféle arany standardot keresünk, akkor az a 220-300 ml tartományban van, ami mára sajnos már bőven a százezer forint feletti ársávban tanyázik. A kis kannák részben a nyugati ízlés kielégítésére jelentek meg, de mára leginkább a magányos, vagy szingli vagy gyermektelen párok kannájaként nyertek értelmet. Két csészét rendesen kiszolgál, ráadásul rászoktat minket, hogy kevesebb teát használjunk, ami csak előnnyel jár. Ha négyen jönnek vendégségbe, az sem gond. A legfontosabb jó tulajdonsága, hogy könnyebb benne esszenciális teákat előállítani. Ez itt egy körte alakú zu ni yixing nyolc lyukas hagyományos szűrővel. Pontosabban hagyományosan nem volt szűrő a kannákban, csak hát a technikai fejlődés ugyebár...
Félig kézzel készített kanna, ami azt jelenti, hogy a test készítéséhez előre készített formát használnak, arra pakolják fel kézzel a végtagokat és kiegészítőket.