Kosár
Az Ön kosara üres

Ohi chawan matcha teáscsésze


  • Eredet: Kanazawa, Japán
  • Gyártási év: 2000
  • Jelleg: raku teáscsésze

48 000.- Ft / db

Termékünk átmenetileg nem kapható

Ohi chawan matcha csésze

Ohi chawan matcha csésze  Choami Nakamura műhelyéből. 

Choami Nakamura 大樋長阿弥 (az első Choami Ohi) (1896 -  ?? ) Az Ishikawa prefektúra szintű ipari Iskolában végzett. A későbbiekben Kyotoban gyakornoskodott, majd a Kutani kerámiát is kipróbálta Yamashiroban. 1922-től kézzel formázott raku tárgyakra váltott, 1925-től független keramikusként alapította meg az  Ohi Choami Műhelyt. 1973-tól az Ohi Kézműves Szövetség elnöke.

Ohi kerámia 大樋焼

Genbun 6. évében (1666) Tsunanori, a Kaga család nagyura (ötödik a Maeda ágon) elhatározta, hogy sok korabeli főúrhoz hasonlóan saját tea kultúrát alakít ki, mindennel, ami ehhez kell:  teamesterek, teaházak és persze saját keramikusok. Ezért meghívta az Urasenke negyedik iemotóját Soshitsu Sent, hogy legyen segítségére a teabirodalom kialakításában és fenntartásában. Sensot elkísérte egy keramikus, bizonyos Chozaemon, aki a Raku cslád egyik legnagyobb tehetsége volt, ma is csodáljuk négyszáz éves csészéit. Chozaemon a műhely munkájához nélkülözhetetlen, jó minőségű agyagot az Ishikawa prefektúrában lévő Ohi falu határában találta meg és itt alapította meg 1686-ban az Ohi kerámiát.

Az Ohi kerámia ún.  “Wakigama” azaz olyan műhely, ami raku technikával készít raku tárgyakat a raku kyotói székhelyén kívül. A jó minőségű alapagyagra vörös-sárga mázat tesznek, ez a  híres Ohi ámbra máz, majd 750-850 fokon égetik, ami alacsonynak számít.  Chozaemon és tanítványai két műhelyt működtettek egészen 1872-ig, amikor a gyártás és az örökségi vonal megszakadt. Nem volt már divatos a tea, új irányba fordultak a fiatalok.  Később Nara Rikichi, az utolsó Ohi keramikus tanítványa újraindította a műhelyt és felvette a 8. Ohi Chozaemon nevet. Ezután legidősebb fia és unokája folytatták a vonalat (10. Ohi Chozaemon 1987 (Showa 62)). Ez volt a japán teaszertartás reneszánsza, az Ohi kerámia iránt újra igény mutatkozott. Két Ohi kerámia van tehát, az egyik a mesteremberek, a másik a közvetlen leszármazottak vonala “Ohi-ware original” és 10. “Ohi Chozaemon”. Természetesen perre mentek az eredeti névhasználatért, ami megegyezéssel zárult, majd a vita a későbbiekben újra fellángolt. A bíróság ítélete szerint 1993 után a foglalkozás szerinti örökösök (tanítványok) az “Ohi Chozaemon” nevet használhatják, míg a vér szerinti örökösök az “Ohi Kanbei” néven működnek.

Az Ohi kerámia tehát raku technikával készült magas színvonalú, minden igényt kielégítő és értéktartó műtárgyak neve.

Az itt látható csésze átmérője 12,5 cm, magassága 8,3 cm.

Az Ohi kerámiáról és XI Ohi Chozaemon magyarországi látogatásáról korábban itt írtunk.

Ohi chawan matcha csésze

Ohi chawan matcha csésze

Ohi chawan matcha csésze

Ohi chawan matcha csésze

Ohi chawan matcha csésze

Ohi chawan matcha csésze

Ohi chawan matcha csésze

Ohi chawan matcha csésze

Ohi chawan matcha csésze

Ohi chawan matcha csésze

Ohi chawan matcha csésze