Ez a rendkívüli tea a vad (!) mézes barack névre hallgat, nem véletlenül. Rövid elmosás utáni felöntései giccsesen finom édes barackízzel, finom parfümös aromával, elnyújtozó frissítő kedvvel ajándékoznak meg minket. A barack az nagyon jó dolog, mert hosszú életre, egészségre utal, ezért érdemes lefesteni, feldolgozni, kiállítani, megenni és meginni.
A tea természetesen nem tartalmaz barackot. Technikailag ez is egy souchong féle, nagyobb, érettebb levélosztályon április-májusban szedett tea. A mézes aromákat elővarázsló fajta a 金牡丹 Jin Mu Dan, azaz arany Peóni, az észak-fujiani magashegyi területek oolong teáinak gyártásához használt, kedvelt tea variáns, ami oolong és fekete teaként is vadul gyümölcsös, avagy vad és gyümölcsös. A multimilliomos teacégek tehát nem az ujjukból szopták, amikor feltalálták a ma már önálló életre kelt ízesített barackos teáikat, (beleértve a palackos barackos szutykot), kár, hogy a termékük sem barackot, de teát is csak nyomokban tartalmaz.
A friss édes gyümölcsíz teljesen uralja az ízképet, túlönteni, fanyarrá tenni sehogy sem lehet. Egyetlen hibája, hogy magashegyi organikus kertekből érkezvén ugyanannyiba kerül, mint egy magashegyi, organikus oolong.
A fotókhoz használt kép:
Yokoyama Taikan Shikishi: Négy évszak: tavaszi jelenet virágokkal és madarakkal. 1925. selyem festmény