70 fok 1 perc
70 fok 20 mp
75 fok 1 perc
Ez egy különleges, ha úgy tetszik muzeális tea.
Japánban számos olyan teakert létezik, amelyről azt állítják, hogy a legrégebbi, vagy egyenesen az első teakert Japánban. Ami azt illeti, mindegyiknek igaza lehet csak kis pontosítással. A Kozan-ji kertje az első Uji környékén, a Kennin-ji kolostoré az első Kyotóban és így tovább. De senki sem versenyezhet a vélhetően valóban legrégebbi teakerttel. Csak hát mi az esélye annak, hogy egy teakert túlélje egy évezred történelmét? Valljuk meg, nem sok, és még ha így is lenne, akkor sem ismerhetnénk rá a maga eredeti valójában. Ezek a kertek inkább turista attrakciók, emlékművek, szabadtéri kiállítások. De van egy kert, ami mind közül a legkisebb, legöregebb és meg is lehet inni a teáját.
Japánban a tea felfedezéséért és elterjesztéséért kétségtelenül Eisai 明菴栄西 tette a legtöbbet, bővebben itt. De van írásos forrás ami arra utal, hogy Eisait jóval megelőzve Dengyo Daishi Saicho 最澄 (767-822) egy szerzetes,a Tendai és a Hiei hegyi Enryakuji Templom alapítója hozott a Tang dinasztia Kínájából teamagvakat és azokat a Hiyoshi Teakertben ültette el Sakamotoban a Hiei hegy lábánál. Az írásos forrás egy tudósítás Konin hatodik évének áprilisából (815) a "Nihon iratokból" Nihon Kōki 日本後記 ez amolyan hivatalos japán történelemkönyv), amely szerint Saga császárnak 嵯峨天皇 (786-842) egy Kūkai nevű szerzetes, aki Saichoval tért vissza Japánba, senchát kínált. A bejegyzés arról is megemlékezett hogy a senchát a ceremónia előtt 10 évvel kialakított kertből vették. Nos a teakert mint olyan létezik. Úgy tartják, hogy a Shiga prefektúrában, a Biwa tó partján Otsu városában található kis teakert ennek része volt és ezzel egy csapásra meg is van a legrégebbi, azaz első japán teakert. Azt is tudjuk. hogy Kūkai már hosszabb ideje Kínában élt és értett a tea termesztéséhez és feldolgozásához. Amikor jóval a kínai útja előtt a Hiei hegyen megalapította a Tendai templomot ott felállított egy gyógyító Buddha szobrot (Yakushi Nyorai) és egy olajmécsest. Imájában azt kérte, hogy a Buddha előtti mécses örökké égjen és eddig ez teljesült is, mert 1200 éve ég, a neve Fumetsu no Hōtō (不滅の法灯) azaz örökmécses. Saicho kínai útján a Tendai hegyi kolostorba látogatott el (csakúgy mint 300 évvel később Eisai). A Tendai a kínai Tientai hegy japán neve, Zhejiangban ma is fontos, felhő teáiról híres teatermő terület. De ott van a Tientai buddhista templom is 天台寺, ahol kilenc hónapos tartózkodása során Tao-sui [道邃 vezetése mellett Saicho elsajátította a később Tendai néven alapított szekta alapvetéseit, szertartásait és a meditációt.
A Hiei-hegyi kolostornak nagy hatása volt Japán kulturális és vallási életére a később alakult egyéb szekták vezetői is nagyrészt innen kerültek ki.
A tea kétségtelenül ritka stílusú és prémium kivitelezésű. Régimódi, hagyományos ízek fészkelődnek a szánkban, kifejezett, harsány, erőteljes karakter, pont a szükséges kesernyés jegyekkel, ami hosszú, gazdag zsibongásként öleli körbe a szánkat.
A zsebkendőnyi kert nem szolgál nagy attrakciókkal, egy tájékoztató tábla, egy emlékmű és teafák. Az it szedett teát Kei Tateoka kezeli és dolgozza fel, és nálunk kóstolható meg. A lényeg, hogy Tateoka japános kitartással és precizitással DNS vizsgálatnak vetette alá teakertje teáját, majd elzarándokolt a Tientai hegyi ültetvényekre és egy ottani natív fajtát is bevizsgáltatott, ami megállapította, hogy a két távoli tea lényegében azonos.
A tea világában sok a mese, a legenda. Nem kell mindent elhinni, a gesztus a lényeg. Tateoka úr teája híres lett és önmagában is mesteri alkotás. ha pedig belegondolunk, hogy 1200 éve a fák szomszédai nem utak, parkolók, házak és gyárak voltak, hanem ligetek, mezők és zöld tea levelek, akkor még jobban fog esni az első korty.