Hevítsen fel egy faszéndarabkát, helyezzen rá egyetlen morzsányi füstölőgyantát. Indirekt módon a jól beindított és felhevített faszenet terítse be vékony réteg hamuval, majd erre helyezze rá a gyantát. De a legjobb az lenne, ha lenne egy kis tűzálló üvegdarabkája, továbbá nagyon finomra szitált tiszta hamu. Mostmár csak az izzó faszenet kell vékonyan betakarni a hamuval, ráhelyezni a kis üveglapot és arra a gyantát. Így a gyanta gyakorlatilag szublimál, elpárolog, fantasztikus illattal töltve be a szobát.
Illatos füstölőgyanta frankincensz Boswellia carterii Birdw.
A füstölőgyantáról, tömjénről és társairól hosszabban itt írunk >>>>>>
A füstölőgyanta, fenyőtömjén (nem mnden esetben azonos a tömjénnel!!) a szappanfavirágúak rendjébe és a balzsamfélék Burseraceae családjába, a Boswellia nemzetségébe tartozó fajokból, különösképpen a Boswellia sacra (igazi tömjénfa) és az itt bemutatott Boswelia carterii, B. frereana, B. serrata (ez utóbbi indiai) fajok fáiból nyert füstölő alapanyag. A szedés évente két-három alkalommal történik, ezekből az utolsó a legjobb minőségű.
A gyantából az opálos, matt felületű a legjobb.
A füstölőtömjén termelésére és kereskedelmére egy igazi kereskedelmi útvonal, az ún. "füstölő útja" épült ki, ami Ománból (az elveszett és a kilencvenes években felfedezett, ma is feltárás alatt álló Ubar városából) indult és összekötötte az Arab-félsziget és Északkelet-Afrika országait. Ez az út egy nagyon jelentős gazdasági útvonal volt, amin a térség termékeit, fűszereket és a füstölőgyantát szállíították a világ minden tája, így Európa és Kína felé is. A görög-római időkben a gyanta elterjedt neve olibanum volt.
A füstölőgyantát aromaterápiában, hagyományos gyógyászatban és a parfümiparban használják, összetevői pedig bőrgyógyászati termékekben bukkannak fel. Az olajesszanciákat gőzlepárlással nyerik, de van olyan összetevője, ami csak égetéssel válik élvezhetővé.
Az aromafrakció 75%-át monoterpének, sesquiterpének, monoterpenolok, sesquiterpenolok, ketonok és diterpenoid adják. Édes balzsamos, friss illata van.
Mint sok tradicionális medicinában használt szernek, a füstölőgyantának is egyenlőre kevés a modern tudomány módszereivel vizsgált, igazolt hatása. A tradicionális orvoslásban elsősorban colitis ulcerosa, asztma, ízületi gyulladások kezelésére javasolják, de használták fájdalomcsillapítóként, fertőtlenítőként és tonikumként. Szájon át történő alkalmazása is ismert.
A modern orvostudomány eddig
Kémiai összetétele:
Az utolsó vad Boswelia sacra erdő Szomáliában 2400 méter magasan.